Strona główna » Nowa Kolejowa – pierwsze Mieszkanie Plus we Wrocławiu

Nowa Kolejowa – pierwsze Mieszkanie Plus we Wrocławiu

13 października 2021

Choć we Wrocławiu realizowanych jest wiele przeróżnych inwestycji związanych z nieruchomościami – od niewielkich osiedli mieszkaniowych po wielkie parki biznesowe – do niedawna na terenie stolicy Dolnego Śląska próżno było szukać tej dotyczącej głośnego programu rządowego Mieszkanie Plus. Sytuacja ta zmieniła się 16 lipca tego roku, kiedy na terenie przy ul. Kolejowej, należącym kiedyś do Poczty Polskiej, oficjalnie zainaugurowano prace związane z powstaniem nowych budynków mieszkalnych. Nowa Kolejowa ma zapewnić niespełna 500 mieszkań, do których dopłaci rząd.

Mieszkanie Plus to rządowy program, który rozpoczął się w 2018 roku. Jego założeniem jest zwiększenie dostępu do mieszkań osobom, których dochody nie pozwalają aktualnie na zakup bądź wynajęcie mieszkania. Według założeń, do 2030 r. na tysiąc osób przypadać ma aż 435 mieszkań. Rząd z każdą kolejną inwestycją przybliża się do obranego celu przez taki projekt jak ten, który od lipca realizowany jest we Wrocławiu. 

Nowa Kolejowa przeciera szlaki

Mowa o osiedlu Nowa Kolejowa, które ma powstać w okolicy ulicy Kolejowej, Tęczowej i Grabiszyńskiej na 3-hektarowej działce kupionej od Poczty Polskiej przez PFR Nieruchomości. Projekt opracowany przez laureatów konkursu przeprowadzonego w 2018 roku – krakowskie B2 Studio – zakłada wybudowanie ośmiu budynków. Pięć wyższych, siedmiokondygnacyjnych usytuowanych będzie na froncie osiedla. Pozostałe trzy niższe, pięciopoziomowe ulokowane będą w wewnętrznej części. Zgodnie z aktualnym trendem nie zabraknie również sześciu lokali usługowych. Warto zaznaczyć, że powierzchnia jednego z nich będzie przeznaczona na przedszkole, co będzize ogromnym atutem dla świeżo upieczonych rodziców. Mieszkania w większości będą oferowały dwa lub trzy pokoje, a 27 lokali będzie stworzonych z myślą o osobach niepełnosprawnych. Nie zabraknie również miejsc parkingowych – tych ma być 500, a większość z nich znajdować się ma w garażach podziemnych.

 

Zabytki inspiracją

W związku z tym, że na terenie należącym do PFR Nieruchomości istnieją zabytkowe budynki – m.in. hala, budynek poczty czy kotłownia – projektanci opracują dla tej części osobny projekt, który będzie uwzględniał prace konserwatorskie. Mają przywrócić one dawny blask, ale nie tylko pod kątem wizualnym. Jak zapowiada prezydent miasta Jacek Sutryk, powierzchnie te będą w odpowiedni sposób wykorzystane. Zabytkowe budowle stanowiły również inspirację dla biura projektowego, ponieważ nowe budynki mają  do nich nawiązywać swoją kolorystyką i wysokością. W poziomie zostaną podzielone na dwie części – dolna ciemna i ceramiczna, która nawiązuje materiałem wykończeniowym do zabytków oraz górna – nieco bardziej nowoczesna.

 

Kto wykonawcą?

W 2019 roku firma PFR Nieruchomości podpisała z krakowską pracownią B2 Studio na opracowanie projektu budowlanego, projektu wykonawczego oraz na świadczenie nadzoru autorskiego nad pracami związanymi z realizacją przedsięwzięcia. W lipcu tego roku oficjalnie rozpoczęto prace nad osiedlem Nowa Kolejowa, a generalnym wykonawcą została warszawska firma PORR S.A. Według umowy, musi ona ukończyć realizację do października 2023 roku.

 

Lokalizacja

Aktualnie bardzo ciężko inwestorom znaleźć jest tak dużą powierzchnię blisko centrum miasta, szczególnie pod inwestycje należące do rządowego programu Mieszkanie Plus. Często nowe budynki mieszkalne przeznaczone na ten cel budowane są na obrzeżach miast. Osiedle Nowa Kolejowa są zlokalizowane natomiast 1,5 km od wrocławskiego Rynku, w okolicy Parku Lesława Węgrzynowskiego, który aktualnie jest rewitalizowany. Powstać mają w nim nowe alejki, place zabaw, boisko, a także fontanna. Inwestycja ta będzie kosztowała miasto 4 miliony złotych i będzie dodatkowym atutem w i tak już bardzo dogodnej okolicy.

Ogromną zaletą jest położenie blisko rynku stolicy Dolnego Śląska. Szczególnie dla osób, które pracują w okolicy centrum, czyli miejscu, gdzie znalezienie miejsca parkingowego często jest bardzo problematyczne. Przyszli mieszkańcy będą mogli dostać się pieszo tam w około 20 minut, aby skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej lub odwiedzić najważniejsze miejsca na kulturalnej mapie Wrocławia – Operę Wrocławską i Narodowe Forum Muzyki.

Jeśli lokale zlokalizowane na parterze okażą się niewystarczające, mieszkańcy nie będą mieli powodów do narzekań. Dookoła znajduje się wiele sklepów spożywczych i banków, na czele z wrocławską galerią Arkady. Dużym atutem dla niektórych rodzin może okazać się sąsiadujące z osiedlem liceum.

 

Komunikacja

Atuty lokalizacji dostrzegą mieszkańcy także w aspekcie komunikacji miejskiej. Szczególnie biorąc pod uwagę sąsiadującą ulicę Grabiszyńską – jedną z głównych arterii miasta, na której znajdują się przystanki tramwajowe i autobusowe. Również z drugiej strony, na ulicy Tęczowej również mieszkańcy będą mogli korzystać z połączeń komunikacji miejskiej, która umożliwi sprawne przemieszczanie się we wszystkich kierunkach miasta.

 

Jak powstaje Mieszkanie Plus?

Nowa Kolejowa jest jednym z wielu mieszkań, jakie powstają w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Aby doszło do realizacji takiego projektu jak ten, miasto musi przejść proces inwestycyjny złożony z kilku etapów. Na początku należy pozyskać atrakcyjny pod kątem inwestycyjnym grunt i włączyć go do banku ziemi Mieszkania Plus. Następnie zespół ekspertów prowadzi szczegółowe analizy prawne, podatkowe, architektoniczne, geotechniczne, a także pod kątem zanieczyszczeń.

Kolejnym krokiem jest analiza ekonomiczna, która musi zakończyć się wydaniem pozytywnej decyzji inwestycyjnej. Później powstaje specjalna spółka dedykowana dla konkretnej inwestycji, która staje się właścicielem nieruchomości. Po przygotowaniu dokumentacji projektowej przez specjalistów z obszaru budownictwa, urbanistyki i architektury, a także otrzymaniu wymaganych zgód administracyjnych, miasto ogłasza konkurs na generalnego wykonawcę.

Następnie firma ta przystępuje do realizacji projektu, która zobowiązuje się do wykonania go zgodnie z ustalonym terminem. Jest on uzależniony od wielkości inwestycji i zazwyczaj trwa minimum dwa lata. Ostatnim etapem jest przeprowadzenie naboru oraz przeanalizowanie wniosków, jakie napłynęły do urzędu miasta bądź gminy. Podstawowym warunkiem do wzięcia udziału w programie jest brak posiadania mieszkania na własność bądź innej nieruchomości. Ważnym czynnikiem jest również możliwość terminowych opłat czynszu.

 

Hostel Świebodzki i Świebodzki Delux po sąsiedzku

Tuż obok nowej inwestycji rządowego programu mieści się również budynek zabytkowego, kolejowego Dworca Świebodzkiego. Znajdują się w nim dwa nasze hostele – Hostel Świebodzki oraz Świebodzki Delux. Oferują one tanie pokoje we Wrocławiu – zarówno dla par, wyjazdów grupowych, jak również dla rodzin z dziećmi.

Hostel Świebodzki dysponuje pokojami 2-, 4- i 6-osobowymi, które wyróżniają się świetnym stosunkiem jakości do ceny. Jest to idealna propozycja dla grupy znajomych, chcących odwiedzić tętniący życiem Wrocław. Świebodzki Delux to noclegi dla rodziny z dziećmi we Wrocławiu, które oferują bardzo wysoki standard w przystępnej cenie. To, co wyróżnia go na tle innych to plac zabaw dla dzieci na terenie hostelu, co docenią szczególnie rodzice planujący rodzinne zwiedzanie wielu ciekawych atrakcji znajdujących się na terenie stolicy Dolnego Śląska.

W swojej ofercie posiadamy również mieszkania dla pracowników i noclegi dla firm. Pełna oferta znajduje się tutaj.

Facebook101Google+78Pinterest86

Polecane artykuły

Nie przegap najciekawszych wiadomości

Zaufali nam

Masz pytanie? Wyślij wiadomość

Zadzwoń Rezerwuj

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności