Strona główna » Centrum Opieki Senioralnej – inwestycja w Bolesławcu

Centrum Opieki Senioralnej – inwestycja w Bolesławcu

30 listopada 2022

Szacuje się, że w naszym kraju żyje około 10 milionów osób, które ukończyły 60 lat. Tak liczna grupa seniorów wymagających mniejszej lub większej opieki sprawia, że na terenie całej Polski prowadzone są inwestycje mające na celu rozbudowę infrastruktury szpitalnej. Odciążenie krajowego systemu opieki zdrowotnej realizowane jest na wiele sposobów. Jedną z nich jest inwestycja w Bolesławcu, której celem jest budowa nowoczesnego Centrum Opieki Senioralnej. Obiekt ma gwarantować nie tylko wygodne zakwaterowanie, ale przede wszystkim całodobową opiekę medyczną. Co takiego kryje projekt w dolnośląskiej miejscowości?

Zapotrzebowanie na tego typu placówki

Według badań przeprowadzanych w ostatnich latach, Polska jest jednym z najszybciej starzejących się państw wśród wszystkich należących do Unii Europejskiej. Na podstawie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań tworzonego przez Główny Urząd Statystyczny można stwierdzić, że co piąty Polak ma powyżej 60 lat. I choć to nie zawsze jedynie wiek odzwierciedla kondycję zdrowotną, wśród pacjentów wymagających nieustannej opieki znajdują się najczęściej seniorzy.

Pomimo, iż w Polsce funkcjonuje niespełna 900 szpitali, system opieki zdrowotnej nie działa na wystarczająco wysokim poziomie przez zbyt małą liczbę specjalistów oraz miejsc, w których pacjenci mogliby liczyć na właściwą opiekę. Mowa przede wszystkim o seniorach, którzy muszą być pod stałym nadzorem lekarzy nie tylko podczas pobytu w szpitalu.

Idąc z duchem czasu oraz patrząc na kraje zachodnie, gdzie tego typu osiedla stały się swego rodzaju normą, budowa specjalnych kompleksów mieszkalnych z całodobową opieką medyczną w Polsce to rzadkość. Taki stan rzeczy zmienia m.in. inwestycja w Bolesławcu, której celem jest wybudowanie specjalnego Centrum Opieki Senioralnej skierowanych do pacjentów potrzebujących stałego nadzoru specjalistów.

Czym będzie Centrum Opieki Senioralnej?

Inwestycja w Bolesławcu została zapowiedziana w drugiej części tego roku i od razu wzbudziła spore zainteresowanie. Nic dziwnego, ponieważ na Dolnym Śląsku i w samym Wrocławiu powstają głównie nowe osiedla mieszkaniowe oraz przestrzenie biurowe dla krajowych i zagranicznych korporacji.

centrum opieki senioralnej w bolesławcu

Na najnowocześniejsze Centrum Opieki Senioralnej w województwie dolnośląskim wybrano plac przy szpitalu Świętego Łukasza w Bolesławcu. Do końca 2023 roku mają powstać 3 budynki w zabudowie modułowej, które pozwolą na zakwaterowanie ponad 130 seniorów. Osoby, które zdecydują się zamieszkać w tym innowacyjnym obiekcie będą mogły wybrać między jedno- a dwuosobowymi apartamentami. Ma to wpłynąć na poczucie prywatności lub dać możliwość zamieszkania z bliską osobą. Plany zawierają rzecz jasna także budowę sklepów pozwalających zrobienie zakupów bez konieczności oddalania się od obiektu. Aby dodatkowo wpłynąć na atrakcyjność osiedla i wykorzystać naturalne walory prozdrowotne okolicy, projektanci postanowili uwzględnić również zagospodarowanie parku. To obowiązkowe dopełnienie tego typu kompleksu, które z pewnością będzie cieszyć się dużą popularnością bez względu na porę roku.

O samych budynkach - Centrum Opieki Senioralnej

Inwestor, czyli Szpital Świętego Łukasza w Bolesławcu, wyznaczył na wykonawcę projektu architektonicznego biuro 143 PROJECT. To jeden z większych projektów firmy pochodzącej z podwrocławskich Wojkowic. Na wizualizacjach można zobaczyć budynki utrzymane w nowoczesnym stylu, które połączone są wspólnym skwerem. Elewacja o kolorze czerwonej cegły jest podzielona białymi elementami, które dodają sporym bryłom świeżości i lekkości.

Każdy z trzech budynków ma być wyposażony w nowoczesne i efektywne źródła ogrzewania. Dlatego zdecydowano się na zaplanowanie instalacji fotowoltaicznych, które pozwolą zasilić m.in. pompy ciepła. Warto zaznaczyć, że tereny wyznaczone pod budowę (około 2 hektary) były w większej mierze nieużytkami.

W jaki sposób funkcjonować będzie Centrum Opieki Senioralnej?

Obiekt, który stanie przy szpitalu Świętego Łukasza w Bolesławcu nie będzie funkcjonował jak domy opieki. Mają to być w pełni funkcjonalne budynki mieszkalne. Będą miały bezpośredni dostęp do usług medycznych, których na klasycznych osiedlach brakuje. Szpital w Bolesławcu ma w planie sprzedaż mieszkań seniorom lub ich rodzinom na własność. To pewnego rodzaju alternatywa dla domów opieki, w których opłacany jest terminowy pobyt w jednym z pokoi.Usługi medyczne mają być rzecz jasna oferowane przez sąsiedni szpital, jednak zabiegi będą wykonywane na terenie kompleksu. W budynkach mają powstać specjalne przestrzenie do rekreacji, fizjoterapii czy sale zabiegowe.Nabór dla chętnych do zamieszkania w najnowocześniejszym tego typu obiekcie na Dolnym Śląsku już został przez szpital rozpoczęty. Obiekt według planów ma zostać oddany do użytkowania z końcem przyszłego roku.

Facebook101Google+78Pinterest86

Polecane artykuły

Nie przegap najciekawszych wiadomości

Zaufali nam

Masz pytanie? Wyślij wiadomość

Zadzwoń Rezerwuj

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności