Strona główna » Hala Ludowa znów do remontu

Hala Ludowa znów do remontu

23 lutego 2016

Pierwszy etap

Hala Ludowa to miejsce, którą władze miasta postanowiły odremontować ostatnio pięć lat temu. Była to inwestycja zakrojona na szeroką skalę, kosztująca 82 miliony złotych, powodująca zamknięcie obiektu na długi czas i zmieniająca jego oblicze. Budynek był od wielu lat nieremontowany i podobne działanie stało się koniecznością. Zaplanowano go tak żeby nie tylko wykonać wszystkie potrzebne prace chroniące budynek przed popadnięciem w ruinę, ale także by przywrócić jego pierwotny blask. Stąd zmiana koloru elewacji. Obecny kolor piaskowy nawiązuję do przedwojennego wystroju zewnętrza Hali Ludowej. Totalnej renowacji podlegało również wnętrze. Skąd więc potrzeba kolejnego poważnego remontu w tak krótkim czasie?

Drugi etap

Okazuje się bowiem, że za pierwszym razem brakło pieniędzy na wykonanie wszystkiego zgodnie z założeniami. Finanse zmusiły wykonawców do ograniczenia zakresu robót. W drugim etapie wszystko ma zostać naprostowane, a Hala Ludowa stać się pełnoprawną halą widowiskową  - w pełnym tego słowa znaczeniu. Kluczowym będzie zwiększenie ilości miejsc siedzących. W tej chwili Hala jest w stanie pomieścić sześć tysięcy kibiców różnego rodzaju sportów czy entuzjastów koncertów, tudzież innych wydarzeń artystycznych, które się w obiekcie odbywają. Po remoncie, zmianie układu trybun i przeprojektowaniu tej części ilość miejsc siedzących ma się powiększyć o kolejne dwa tysiące, z 6 tysięcy do 8 tysięcy. Decydenci z Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Hala Ludowa, którzy zarządzają zabytkowym budynkiem planują jednak większe zmiany.

Podziemia mają zostać zaadoptowane na pomieszczenia techniczne i wystawiennicze. Wiąże się to z poszerzeniem obecnej oferty. Okazuje się, że pomysł na zorganizowanie Centrum Poznawcze na terenie Hali i Pergoli okazał się strzałem w dziesiątkę. Nie dziwi więc przeznaczanie kolejnych pomieszczeń pod przestrzeń edukacyjną i wystawienniczą. Podobne przeobrażenie, również w celu adaptacji jej na cele wystawiennicze, ma przejść Sala Cesarska. To duże pomieszczenie, nad wejściem głównym do Hali, z pięknym widokiem na Iglicę i wyjściem na trybunę. Wyremontowana ma zostać również podłoga. Poprzednia była tymczasowa, teraz zostanie wylana żelbetowa konstrukcja mająca przetrwać dziesięciolecia. Obecny remont jest zdecydowanie mniej inwazyjni niż ten przed pięcioma laty. Ale i tak będzie wymagał zamknięcia Hali Ludowej na jakiś czas. Wszyscy, łącznie z zarządcą, są za tym aby ten czas trwał jak najkrócej.

Zabytek

Hala Ludowa, nazywana również Halą Stulecia, jest jednym z najważniejszych zabytków Wrocławia. To nie tylko obiekt wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale także swoisty prekursor w dziedzinie budownictwa. W momencie swojego powstawania, w 1913 roku była ona największa na świecie konstrukcją wykonaną ze zbrojonego betonu. Dzisiaj żelbet to codzienność. Wtedy było to coś niezwykle nowatorskiego i wyjątkowego. Warto ją zobaczyć, na zewnątrz i wewnątrz. Wraz z otoczeniem Pergoli i pobliskiego Parku Szczytnickiego robi piorunujące wrażenie. W pozytywnym sensie tego słowa.

Facebook101Google+78Pinterest86

Polecane artykuły

Nie przegap najciekawszych wiadomości

Zaufali nam

Masz pytanie? Wyślij wiadomość

Zadzwoń Rezerwuj

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności