Strona główna » Nowy basen na ul. Wejherowskiej

Nowy basen na ul. Wejherowskiej

15 stycznia 2016

Nowy czy nie nowy?

Większość wrocławian kojarzy ulicę Wejherowską właśnie z basenem. Od wielu lat funkcjonowała tam odkryta pływania, tłumnie oblegana w letnie miesiące. Mieszkańcy naszego miasta ściągali tam z wszystkich jego zakątków żeby wypoczywać nad wodą. W okresach wakacyjnych i urlopowych tłumy były niekiedy tak wielkie, że ciężko byłoby tam wetknąć chociażby szpilkę. Ciężko powiedzieć czy popularność starego basenu wynikała bardziej z jego atutów czy raczej z prostego faktu, iż tego typu obiektów było we Wrocławiu zwyczajnie za mało. Niemniej cieszył się on nieustającym powodzeniem u kolejnych pokoleń wrocławian, którzy na prawdę licznie przybywali w jego mury. Czasy się jednak zmieniają i wraz z nimi otaczająca nas przestrzeń. Basen na Wejherowskiej zaczął trącić myszką, a w kalendarzu Wrocławia szybkimi krokami nadchodzą World Games 2017 czyli igrzyska sportów nieolimpijskich. Będą one wymagały nowoczesnych obiektów sportowych różnego rodzaju - w tym basenu. Stały się one impulsem do rozpisania przetargu na przebudowę basenu. Okazała się ona jednak tak gruntowna, że można w jej przypadku mówić bardziej o budowie nowego basenu niż przebudowie starego. Prace trwają już od wakacji zeszłego roku, a skończyć się powinny do końca grudniu roku bieżącego. Systematycznie burzone są niepotrzebne już budynki, w ich miejscu stanąć mają zupełnie nowe.

Tam, gdzie uprzednio były kasy i i budynek biurowy ma stanąć basen kryty. To zupełna nowość ponieważ do tej pory na Wejherowskiej funkcjonował jedynie basen odkryty. A co za tym idzie działał on tylko w okresie letnim gdy pogoda dopisywała, pozwalając na kąpanie się pod otwartym niebem. Teraz Hala Orbita zyska w bezpośrednim pobliżu całoroczny obiekt pływacki, zdecydowanie zwiększając swoją atrakcyjność wypoczynkowo - sportową.

Jaki będzie?

Przetarg rozpisany został przez spółkę Wrocławskie Inwestycje, odpowiedzialną za tego typu projekty. Miało to miejsce już w 2013 roku. Wygrała firma, która przedstawiła propozycję neomodernistycznego budynku o prostej formie z widokiem na pobliski Park Zachodni. Oprócz krytego i otwartego basenu na obiekcie dostępne będą siłownia, fitness i odnowa biologiczna. Projektanci przekonują, że ich celem było stworzenie jak najbardziej funkcjonalnego, ale jednocześnie jak najmniejszego obiektu, tak aby nie sprawiał on przytłaczającego wrażenia i żeby zachować wokół niego wiele miejsca na tereny zielone.

Trybuny na nowym basenie mają pomieścić 600 osób. O nowoczesności obiektu świadczyć mogą zastosowane w jego konstrukcji technologie. Np. basen kryty ma mieć pneumatycznie podnoszone dno. Po jego podniesieniu pozwoli to na przeprowadzenie w nim zawodów piłki wodnej. Z kolei ruchomy pomost umożliwi podzielenie większego 50 - metrowego basenu na dwa mniejsze 25 - metrowe. Dwa pozostałe odkryte baseny, jeden pływacko - rekreacyjny, a drugi dziecięcy również przejdą gruntowną renowację. Na terenach zielonych ma powstać również plac zabaw dla dzieci.

[caption id="attachment_1434" align="aligncenter" width="620"]wejherowska Wizualizacja basenu po remoncie.[/caption]

Jak było?

Historia basenu jest dość długa. Pierwszy ośrodek pływacki na Wejherowskiej powstał w latach 1928 - 1930, a więc w czasach niemieckiego Breslau jako Waldbad Cosel. Było to kąpielisko leśne Kozanowa, w czasach w których Wrocław był jeszcze znacznie bardziej zielony. Dzisiaj z oryginalnej zabudowy nie pozostało już praktycznie nic. Po wojnie był on przebudowywany przez komunistycznych włodarzy. Tak przetrwał do obecnego remontu. Inwestor obiecuje, że remont odkrytych basenów zakończy się do wakacji aby wrocławianie znów mogli korzystać z wypoczynku nad wodą na ulicy Wejherowskiej. Kryty basen zostanie ukończony do grudnia. A w 2017 obiekt stanie się areną World Games 2017. I tak jego historia będzie się dalej toczyć. Oby jak najdłużej.

Facebook101Google+78Pinterest86

Polecane artykuły

Nie przegap najciekawszych wiadomości

Zaufali nam

Masz pytanie? Wyślij wiadomość

Zadzwoń Rezerwuj

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności