Strona główna » Najwyższy biurowiec we Wrocławiu – w budowie Wielka 27

Najwyższy biurowiec we Wrocławiu – w budowie Wielka 27

27 lipca 2020
W poprzednich artykułach opisywałem dla Was przeróżne inwestycje. Z jednej strony były to małe osiedla mieszkaniowe przeznaczone dla młodych rodzin z dziećmi, a z drugiej większe przedsięwzięcia mające na celu budowę dużych kompleksów biurowych. No właśnie – „dużych”, ponieważ tak trzeba ująć poprzednie realizacje na tle tego, co powstaje przy ul. Powstańców Śląskich. W 2022 roku planowo ma stanąć tam najwyższy biurowiec we Wrocławiu. Wielka 27 będzie zlokalizowana.. na przeciwko najwyższego budynku w Polsce – Sky Tower.

I choć to właśnie Sky Tower piastuje miano najwyższego budynku we Wrocławiu, to nie jest budynkiem typowo biurowym. Oprócz powierzchni przeznaczonych dla firm i ich pracowników, w budynku mierzącym około 215 metrów znajdują się także apartamenty mieszkalne oraz powierzchnie handlowo-usługowe. Znalazło się też oczywiście miejsce typowo turystyczne do podziwiania przepięknego krajobrazu z tarasu widokowego znajdującego się na 49 piętrze. O wrażeniach z tej atrakcji turystycznej możecie przeczytać na blogu naszego Vanilla Hostel&Apratments. Najwyższym stricte biurowym miejscem ma być natomiast Wielka 27. Żeby było ciekawiej, obydwa budynki staną vis-a-vis siebie – czy Wielka 27 przyćmi Sky Tower?

 

Wielka 27 - mała przy Sky Tower

sky-tower-wroclaw

Na pewno nie pod względem wysokości, ani charakterystycznej i kontrowersyjnej – jak to miało miejsce w przypadku Sky Towera – konstrukcji. Budynek powstający przy ul. Powstańców Śląskich będzie miał 15 kondygnacji, co pozwoli mu uzyskać około 64 metrów licząc wysokość do dachu. Dzięki temu, konstrukcja wznoszona przez i2 Development będzie dysponowała ponad 10 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni najmu (ok. 9 tys. to powierzchnia biurowa) oraz około 300 metrów powierzchni z przeznaczeniem na usługi.

Prace na placu budowy przy ul. Powstańców Śląskich rozpoczęły się pod koniec 2016 roku. Ekipa musiała w pierwszej kolejności rozebrać znajdującą się tam kamienicę. W 2017 roku do sieci trafiła informacja, iż mBank Hipoteczny udzielił kredytu firmie i2 Development na sfinansowanie tego projektu. Pieniądze w kwocie 12,5 milionów euro trafiły na konto dewelopera, który musi spłacić tę kwotę do 20 sierpnia 2030 roku. Mimo, iż pierwsze roboty rozpoczęły się kilka lat temu, dopiero teraz prace ruszyły pełną parą. Na opóźnienie realizacji miała wpływ zmiana projektu, która – według zapewnień inwestora – nie wpłynie na utratę miana najwyższego biurowca w stolicy Dolnego Śląska.

 

Wielka 27 wewnątrz i zewnątrz

Według planów i wizualizacji, Wielka 27 ma być wysokim, lecz „lekkim” konstrukcyjnie budynkiem. Stanie się tak za sprawą szklanej elewacji, która pozwoli wyeksponować oświetlone powierzchnie najmu. Przeszklenia będą dotyczyły niemal całej wysokości każdej kondygnacji – od podłóg po sufity. Projektanci zastosują uchylne kwatery okienne z podwójnym szkleniem, co zniweluje hałas dobiegający z głośniej wrocławskiej arterii. Jak zapowiada deweloper, wysoka konstrukcja umożliwi szczególne doznania wizualne. Z wyższych pięter zobaczyć będzie można panoramę miasta, a z tych najwyższych będzie można dostrzec pobliskie pasma górskie.

Projektanci wyszli naprzeciw najemcom, którzy szukają niedużej powierzchni biurowej, lecz w dobrej lokalizacji i nowoczesnej architekturze. Wielka 27 ma być odpowiedzią na takie potrzeby z uwagi na to, iż układ kondygnacji został zaprojektowany w taki sposób, by umożliwić podzielenie każdego piętra na kilku najemców. Dzięki temu, metraż powierzchni biurowej może wynosić – w zależności od indywidualnych preferencji – od 100 do 700 metrów kwadratowych. Biurowiec oczywiście będzie oferował powierzchnie typu open-space. Warto zaznaczyć, że niektóre biura będą posiadały tarasy na wyłączność, co z pewnością wpłynie na dużo wyższą cenę najmu takiej powierzchni.

Projektanci z biura Chamielec Architekci przywiązali uwagę także do reprezentacyjnej części budynku. W wysokim na dwie kondygnacje holu ma znajdować się całodobowa recepcja odpowiedzialna za komfort oraz bezpieczeństwo każdego z najemców. Do budynku nie wejdą nieproszeni goście - o to zadba system kontroli dostępu, który jest standardem w tego typu budynkach. Hol będzie połączony również z kawiarnią, w której pracownicy firm będą mogli zjeść śniadania oraz lunche. W podziemiach biurowca projektanci przewidzieli także przestrzeń dla dwukondygnacyjnej hali garażowej oraz rowerowni, co również jest aktualnie absolutnym standardem.

Wielka 27 – lokalizacja

Jak już wspomniałem na początku, budynek Wielka 27 będzie bezpośrednim sąsiadem Sky Towera. Przyniesie to z pewnością kilka udogodnień chociażby w postaci dostępnych pasaży handlowo-usługowych, restauracji a także centrum fitness.Biurowiec stanie przy jednej z największych arterii miasta, co może przysporzyć nieco kłopotów w postaci porannych korków osobom dojeżdżającym do pracy własnym samochodem. Ci, którzy wybierają komunikację miejską z pewnością nie będą mieli na co narzekać. Tuż obok znajduje się przystanek tramwajowy obsługujący 16 linii, które umożliwią dojazd z każdej części miasta.

Kto za tym stoi?

I2 Developer to aktywnie działający inwestor na wrocławskiej ziemi. Firma działa od 2012 roku i aktualnie prowadzi wiele równoległych inwestycji. Na naszym blogu również pojawiły się opisy inwestycji realizowanych przez i2 Development – Ogrody Grabiszyńskie oraz Soft Lofty.

Czy będzie to wielka niespodzianka czy wielka klapa? Na razie to wielka niewiadoma. Na więcej konkretów i pierwsze efekty trzeba jeszcze trochę poczekać. Według prognoz, budowa Wielkiej 27 ma zakończyć się w czwartym kwartale 2022 roku.

Facebook101Google+78Pinterest86

Polecane artykuły

Nie przegap najciekawszych wiadomości

Zaufali nam

Masz pytanie? Wyślij wiadomość

Zadzwoń Rezerwuj

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności